Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

  • MUDr. Jarmila Kabátová

    MUDr. Jarmila Kabátová

    spýtajte sa
  • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
    Jesenského 19, 921 01 Piešťany
    Mobil: +421 903 783 988
    E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Odborné rady: Zasa ten lepok u dojčených detí

Otázka: Dobrý deň! P. doktorka, som prekvapená a zhrozená z názorov môjho (zatiaľ) pediatra na podávanie lepkových potravín pred ukončeným 6. mesiacom veku u plne dojčených detí.

Neviete mi poskytnúť info, čo to bol za kongres vo Švedsku, kde sa odporúčalo dávať dojčeným deťom krupicu, aby nemali celiakiu? To konkrétne mi odporúčal p. doktor, keď som bola v poradni s polročným, plne dojčeným - takmer 8 kg dieťaťom.



Som pôrodná asistentka a vediem kurzy psychofyzickej prípravy na pôrod - a samozrejme sa venujeme aj dojčeniu. Plne sa stotožňujem s názormi MUDr. Halamovej.

Zeby mali odborníci na celiakiu iný názor ako pediatri? To sa máme znova vrátiť do minulosti a od 3 mesiacov podávať krupicu vo vode z ovsených vločiek?



Vopred ďakujem za váš názor!



ODPOVEĎ: Dobrý deň,mám pocit,že je stále "chaos"...ohľadne podávania lepku..

Bohužial,pán doktor niekde počul prednášku,/je to inak aj v jednej knižke o celiakii/,že sú práce,ktoré robili "severania",že robili štúdiu,kde podávali určité množstvo lepku dojčeným deťom ešte v prvom polroku života...

Aby bolo jasné-dojčené dieťa,ktoré dobre prospieva,nemusí mať príkrmy.Ak sa rozhodujeme o nemliečnom príkrme-začíname vždy zeleninou.Postupne pridávame ovocie,potom biele masko-je ideálne, keď matka stále dojčí-črevná sliznica je dostatočne chránená.Od ukončeného 6.mesiaca veku najskor by malo mať dieťa múčne prídavky a je ideálne,keď aj vtedy je "pod clonou" materského mlieka-pretože sliznica čreva u dieťaťa,ktoré je dojčené je tiež chránená...

Na druhej strane Vás chcem upozorniť-že sa stretávam/hlavne z materských centier/ od tzv.výživových poradcov-múčne je treba zaradiť až po roku!!!Je to tiež blbosť.

My vieme,že celiakia je autoimunitné,geneticky podmienené ochorenie,ktoré "čaká" na vyvolávajúci faktor-ktorý môže byť všeličo-vačšinou je to infekcia...

"Strašne veľa ľudí sa rozumie celiakii,osveta sa robí aj v OZ celiatikov-je potrebné tieto informácie včas zastaviť"...

Kabátová



Na otázky odpovedá MUDr. Jarmila Kabátová

gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast

Jesenského 19, 921 01 Piešťany, Slovensko

Tel.: 033 7626391

Fax: 033 7626273

e-mail: kabatova@post.sk

PREČÍTANÉ:
3716x
REAKCIÍ:
2
VYTVORIL:
poras
VYTVORENÉ:
2008-10-28 14:00:00
  • napísal:
    používateľ:
    maminka
    pridané:
    15:56 28.10.2008

    Ja som dojčila môjho syna 2 roky, lepok som začala dávať od 7.mesiaca a aj tak má celiakiu. Mladší bol dojčený tiež dva roky, tan zatiaľ celiakiu nemá. Ani nám rodičom krvné testy nepotvrdili celiakiu. Ale rozhodne by som dojčila opäť.

  • napísal:
    používateľ:
    dankaSa100
    pridané:
    17:36 30.10.2008

    Ja som celiaticka uz dlho, mam syna a dceru. Syna som kojila 3 mesiace a dceru som kojila 6 mesiacov. Alergici su obaja na travu, pel atd.. Synovi aj alergia casom ustupila na minimum. Dcera od operacie (9.2007) stale mala crevne problemy (1rok) az minuly mesiac jej robili testy na celiakiu vysla pozitivna, doposial normalne jedla vsetko. Diety mala iba posledny rok a to kazdu chvilu inu, ale co tym chcem povedat ja si myslim ze vsetko zalezi od hormonov. Teda dieta pokial je kojene a nieje ubytok na vahe tak sa prikrmovat nemusi ale to zalezi na mamicke. Ja osobne som lepok zacala davat az pri umelej strave bez ohladu na vek ale to uz ani jedno dieta nebolo kojene, islo to postupne od krupice na noc atd...

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ