Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

  • MUDr. Jarmila Kabátová

    MUDr. Jarmila Kabátová

    spýtajte sa
  • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
    Jesenského 19, 921 01 Piešťany
    Mobil: +421 903 783 988
    E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Odborné rady: Je to ozaj celiakia?

Otázka: Dobrý deň, pani doktorka,

prosím Vás, poradte.

S 5 ročným synom sme boli na detskej klinike v BA, kde sme išli na základe malého rastu( výška 104cm, váha 16 kg) Lekárka mu spravila krvné vyšetrenie: protilátky proti transglutamináze-8,13 IU/ml-pozitívne, protilátky proti gliadínu IgG-97,8 U/ml vysoko pozitívne, IgA-118 U/ml-vysoko pozitívne.

Oznámili nám, že má celiakiu. a na základe toho aj rastovú retardáciu. Vplýva celiakia na rast? Nemohli sme tomu veriť, pretože syn doteraz nemal žiadne zdravotné problémy, ani žiadne príznaky pre celiakiu, žiadne bruchabolenie, hnačky, nafukovanie atď. Odporúčili nás na gastroennterologiu, čo sme aj objednaní na 8.2.2007 k vám. Netreba pred tým ešte raz spraviť krvné vyšetrenie? (čo keď sa pomýlili) Je ozaj potrebná biopsia? Nie je žiadna nádej, že by celiakiu nemal? A čo strava? Treba mu dať bezlepkovú stravu už teraz? Dočítala som sa , že je to dedičné, je možné že to máme aj my rodičia? Máme si dať spraviť aj my krvné testy? Je nejaká nádej na vyliečenie?

Za radu vopred ďakujem.

S pozdravom maminka



ODPOVEĎ: Dobrý večer.

Rast je jeden z najčastejších dôvodov, prečo vyšetrujeme pacienta aj na možnú celiakiu. Biopsia je hlavný dôkaz celiakie. Pacient môže mať pozitívne protilátky, ale nemusí mať celiakiu. Vtedy dieťa sledujeme, kontrolujeme protilátky... Doporučujem / stačí až po výsledku biopsie/ vyšetrenie protilátok z krvi u prvostupňových aj druhostupňových príbuzných.

Keď sa enterobiopticky preukáže celiakia - diagnóza je potvrdená na celý život. Jedinou liečbou je bezlepková diéta, ochorenie nie je zatiaľ vyliečiteľné.

Zdraví Kabátová





Na otázky odpovedá MUDr. Jarmila Kabátová

gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast

Jesenského 19, 921 01 Piešťany, Slovensko

Tel.: 033 7626391

Fax: 033 7626273

e-mail: kabatova@post.sk

PREČÍTANÉ:
2740x
REAKCIÍ:
3
VYTVORIL:
zitadanis
VYTVORENÉ:
2007-01-21 13:29:02
  • napísal:
    používateľ:
    dankaro
    pridané:
    13:34 22.1.2007

    Dobrý deň, ja mám 5,5 ročného syna, u ktorého bola zistené protilátky proti gliadínu keď mal 1,5 roka (mal zápal priedušiek). Hneď po tomto zistení sme prešli na bezlepkovú diétu, odvtedy sme nemali vážnejšie problémy. Po čase, asi keď mal syn 5 rokov nám gastroenterolog. odporučila zaťažiť organizmus lepkom. Môj syn po lepkovej strave bol pravidelne chorý - nádcha, kašel,(v školke chytil čo sa dalo). Takže sme sa vrátili k bezlepkovej strave.Myslím si že pre mňa je dôležité aby moje dieťa bolo v pohode a hlavne zdravé, pomaly sa zmierujem, že je to trochu komplikovanejší život. Nám bola tiež navrhnutá biopsia, ale keď mu bezlepková strava viditeľne pomáha ja biopsiu neriešim. Prajem veľa trpezlivosti a pevnej vôle a optimizmu. D. Ros.

  • napísal:
    používateľ:
    milos
    pridané:
    23:27 22.1.2007

    No... co sa toho prechodu na lepok tyka, tak som to zazil aj ja, ked som bol maly... v tom obdobi som nerastol a navyse mi zacali alergie. Na druhej strane je to vraj standardny postup, aby bolo mozne urobit biopsiu a definitivne potvrdit celiakiu. Ale veci sa vyvijaju, mozno to uz teraz riesia aj inak (ten moj pripad bol tak 20 rokov dozadu... :)). Drzim palce...

  • napísal:
    používateľ:
    dujo
    pridané:
    09:29 5.2.2007

    Aj môjmu synovi ako 1,5 ročnému diagnostikovali celiakiu,aj on prešiel na záťaž lepkom ako 6 ročný a bol pod záťažou takmer 5 rokov a vysledky z biopsii(mal ich niekolko) boli negatívne. Až ako 12 ročný začal byť čassto chorý,malátny, často mal hnačky a zvracal.Biopsia bola opäť negatívna, no napriek tomu som mu nasadila stavu bez ,lepku a jeho zdravotný stav sa výrazne zlepšil a ochorel mi až teraz po 14 mesiacoch na chrípku. Niekedy ani sami lekári nevedia či je celiakia celoživotná alebo nie, napriek tomu,že štúdie tohoto ochorenia to potvrdzujú.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ