Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

 • MUDr. Jarmila Kabátová

  MUDr. Jarmila Kabátová

  spýtajte sa
 • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
  Jesenského 19, 921 01 Piešťany
  Mobil: +421 903 783 988
  E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Odborné rady: Helicobakter ano alebo nie?

Otázka: Dobry den,chcela by som sa vas opytat na helicobaktera.Mam celiakiu,drzim bezplekovu dietu...ziadne problemy,ani bolesti nemem okrem vyrazok na tvari,ktore mi zacali cca v januari tohot roku.Bola som u koznej lekarky,ktora mi vzala krv a vysledok vysiel:Helicobakter pylori IgA...Pozit.,Helicobakter pylori IgG...Negat.

Povedla mi,ze krvi velmi neveri a preto mi povedala,aby som sa rozhodla ako si ho dalej dam vysetrit.Ci zo stolice,zo zaludka tolko krat tu spominanou gastroskopiou,alebo dychovou skuskuo.Neviem preco sa mam rozhodnut,aby mi diagnizu potvrdili spravne.Mozem sa spolahnut na odber vzorky zo stolice,alebo dychovu skusku?Gastroskopiu by som nerada podstupovala pri mojjej celiakii uz 4x.Tiez nerozumiem,preco mam vo vysledkoch napisane negat.aj pozit.Dakujem Vam velmi pekne za Vas cas na moju odpoved.S pozdarvom ZUZANAODPOVEĎ: Dobrý deň. Infekcia Helicobacter pylori je pomerne častá. Sú práce, ale aj mám vlastné skúsenosti, že sa nemusí prejaviť táto infekcia tráviacimi obtiažami, ale len kožným nálezom - hlavne v okolí úst. Vyšetrenie z krvi, tak ako povedala Vaša lekárka - nie je veľmi smerodajné, musí sa potvrdiť. Pokiaľ viem, na Slovensku sú vyšetrenia zo stolice len v štádiu "skúšok". Vyšetrenie dychovým testom je pomerne presné, ale robia ho len niektoré pracoviská. Nakoľko ho nehradí poisťovňa, musí si pacient zaplatiť okolo 2OOOSk kabátováNa otázky odpovedá MUDr. Jarmila Kabátová

gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast

Jesenského 19, 921 01 Piešťany, Slovensko

Tel.: 033 7626391

Fax: 033 7626273

e-mail: kabatova@post.sk

PREČÍTANÉ:
9786x
REAKCIÍ:
4
VYTVORIL:
Anonymous
VYTVORENÉ:
2006-05-10 21:51:54
 • napísal:
  používateľ:
  Maja
  pridané:
  14:36 11.5.2006

  Ahoj Zuzka! Chcem ti povedať, že s helicobacterom mám svoje skúsenosti, liečila som sa na to viackrát a mám pocit, že ma to čaká opäť. Musím povedať, že mňa pri tom veľmi bolieva žalúdok a mám aj "kyselinu". Keď som sa pred 1,5 rokom na helicobactera liečila, mala som dosť veľké kožné potiaže. Ako píše pani doktorka Kabátová, hlavne v okolí úst som mala vraj "seborhoickú dermatitídu", neskôr sa mi to rozširovalo na krk, hrudník a už to začínalo aj na žalúdku.Kožná mi tiež urobila vyšetrenie helicobactera z krvi, bolo však negatívne. Po gastrofibroskopii sa však ukázal opak (a vtedy mi zistili aj celiakiu!).Nezanedbaj si to, a nečakaj kým budeš mať tráviace ťažkosti. Lieči sa to trojkombináciou liekov a poviem ti, je to veľmi drastické na žalúdok. Mimochodom, pred časom tu ktosi poslal veľmi dobrý článok o helicobacterovi, vyhľadaj si to, oplatí sa. Maja.

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  11:38 12.5.2006

  Dychové skúšky na Helicobacter robia aj Gastroentero-Hepatologickom centre THALION na Mýtnej 5 v BA (tel.02/57108511-19). Tina

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  17:52 13.5.2006

  Ahoj Majka,dakujem.Mozem mi povedat,ktory clanok si mala presne na mysli?Dakujem!ZUZKA

 • napísal:
  používateľ:
  Systém
  pridané:
  10:17 15.5.2006

  Keď si v archíve nájdeš marec, je tam článok pod názvom Helicobacter pylori. Je to v podstate odborný článok, fakty o tejto baktérii. Zuzka, keď si teraz s odstupom čítam moju odpoveď, zisťujem, že to čo som ti chcela v podstate povedať, som ti nepovedala. Vieš zbytočne si budeš ošetrovať a liečiť pokožku zvonku, keď je chyba vnútri. Ja som mala nejaké antibiotikum v podobe gélu, natieralala som sa s tým 3 meisace (celé leto som nemohla ísť na slniečko-väčší trest pre mňa nie je!). Pokožka sa mi ako tak upravila, ale akonáhle som to prestala používať, problémy boli späť. Preto je dôležíté preliečiť to i zvnútra. Veľa šťastia! Maja.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ