Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

 • MUDr. Jarmila Kabátová

  MUDr. Jarmila Kabátová

  spýtajte sa
 • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
  Jesenského 19, 921 01 Piešťany
  Mobil: +421 903 783 988
  E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

nizky vzrast a slabe priberanie, potreba endoskopie a vysetrenie surodencov tiez?

Otázka: Dobry den pani doktorka. Obraciam s na Vas s otazkou ohladne skoro 4 ročneho synceka 14,1kg a 96,5 cm ( 3 roky 10 mesiacov ). Od svojich 2 rokov je sucasne sledovany v gastroenterologickej aj endokrinologickej ambulancii pre slabsie prospievanie. Narodil sa velmi malicky ale v den vypocitaneho terminu 46 cm a 2700g ( ja ako matka som mala podobne miery pri narodeni). V sucasnosti meriam 174 cm manzel 180 cm takze mensi nema byt po kom. Rastie rovnomerne, nezastal v raste. Od jeho dvoch rokov mu pravidelne pocas polrocnych kontrolach brali krv v oboch ambulaciach s negativnymi vysledkami na celiakiu az do februara tohto roku ked mu prisiel vysledok nasledovny:
Anti-t-transglutamináza IgA 200,0 kIU/l
Anti-endomyzium IgA pozit. ++
Celiakia HLA typizácia: HLA DQ2 pozit, HLA DQ8 negat
Krvny obraz a biochemicke parametre su v norme. Odporucali kontrolu protilatok na celiakiu, na vysledky cakame. Tazkosti nema ziadne ani bolesti bruska ani so stolicou. Konecne zacal poriadne aj jest, doteraz mal slabsi apetit. Moja otazka je ci v pripade pozitivneho kontrolneho vysledku na protilatky je potrebne este aj endoskopicke vysetrenie na potvrdenie diagnozy?Alebo staci takto z krvi? Robi sa to aj v celkovej anestezii? A ešte posledna otazka, kedze je to geneticke mam dat vysetrit aj jeho surodencov? 5 rocneho brata a pol rocnu sestru? Respektive nas rodicov? Tazkosti nema nikto. Dakujem Vam vopred velmi pekne za odpoved.

MUDr. Jarmila Kabátová odpovedala:Dobrý večer, podľa kritérií ESPGHAN 2012 a 2019 (Europska sploočnosť pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu) u detí pri opakovane zistených 10 násobne zvýšených protilátkach na transglutaminázu, pozitívnych endomyziálnych protilátkach sa môže,ale nemusí vyšetrovať aj genetika na celiakiu-váš syn ju má tiež pozitívnu...môže gastroenterológ po podrobnom rozhovore s rodičmi dieťa nastaviť na celoživotnú bezlepkovú diétu bez enterobioptického vyšetrenia.. Dieťa má aj kliniku-slabšie prospievanie.
Veľmi správne uvažujete- je potrebné zrealizovať u prvostupńových príbuzných vyšetrenie protilátok na lepok-tzn rodičia a súrodenci. U pol ročnej sestričky toto vyšetrenie ale nemá význam, pretože ešte nie je dostatočne zaťažená lepkom. Dúfam, že som vám to zrozumiteľne vysvetlila, lepšie je potom osobne pohovorom.
Pozdravuje Kabátová

PREČÍTANÉ:
268x
REAKCIÍ:
3
VYTVORIL:
Jakubeciova
VYTVORENÉ:
2020-07-03 13:33:15
 • napísal:
  používateľ:
  Jakubeciova
  pridané:
  08:43 10.7.2020

  Dakujem velmi pekne za odpoved pani doktorka. Prisli teda uz aj kontrolne vysledky: anti-t-transglutaminaza IgA 116,71 kUI/l anti-endomyzium IgA pozit.+ teda s konecnou stanovenou diagnozou celiakia. Moja doplnujuca otazka je len do akej hodnoty je v norme anti-t-transglutaminaza? Kedze v januari mal 200 kIU/l a teraz v juni 116,71kIU/l. V lekarskej sprave je, ze v roku 2019 januar mal negativne protilatky na celiakiu. Je mozne z o rok na to uz mal pozitivne ked je to geneticke? Dakujem velmi pekne.

 • napísal:
  používateľ:
  Jakubeciova
  pridané:
  10:24 10.7.2020

  Dobry den, este by ma zaujimalo ci sa neberie do uvahy aj to ze sa malicky narodil 46 cm a 2700g, ze ci to je hned neprospievanie. Ked porovnam jeho vysku s jeho bratovou v jeho veku tak presne je o tych 4 cm mensi. Ci aj taketo male deti by mali mat v urcitom veku priblizne rovnaku vysku a vahu? Dakujem pekne.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ