Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

 • MUDr. Jarmila Kabátová

  MUDr. Jarmila Kabátová

  spýtajte sa
 • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
  Jesenského 19, 921 01 Piešťany
  Mobil: +421 903 783 988
  E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Nepoznáme príčinu neprospievania dvojročného syna

Otázka: Dobrý deň, pani doktorka,
syn (2 r, 3m) veľmi málo je (váži 10,4 kg) a mierne zaostáva aj v raste (87 cm - meriam 173 cm, manžel 179 cm). Do cca roku rástol do výšky normálne (12 m - 76 cm), po roku sa jeho rast spomalil. Od novorodenca mal skôr nižšiu váhu, no do prvého roku života priberal (často vracal, keďže však priberal, neriešili sme to). V 12 m mal 8,5 kg, 10 kg dosiahol asi v 16. m života. Bol dojčený 23 mesiacov, v noci do 18. mesiaca. Narodený spontánne, 51 cm a 3020 g, tehotenstvo a pôrod bez komplikácii, mal novorodeneckú žltačku.

Príkrmy som zaviedla v 5. mesiaci, no reálne začal príkrmy jesť v 8. mesiaci, aj to len trochu. Doteraz bojujeme s jedlom, zje dobrovoľne zopár lyžičiek jedla, ja do neho natlačím ešte pár, inak nemá záujem jesť. Sladké zje, tiež len obmedzené množstvo.

Veľmi slintá. Často málo prežuje jedlo a potom začne štikútať alebo ho vyvráti. Žuť sa naučil až v neskoršom veku, okolo 15 mesiacov, hoci som mu jedlo zväčša nemixovala.

V jeho 4. mesiaci života mu náhodne bola zistená nízka hodnota hemoglobínu, ktorú sa podarilo maltoferom vyrovnať až v jeho prvom roku života. Na odporúčanie pediatričky som mu dávala Narosan čučoriedkový, pri jeho užívaní jedol viac, no na váhe sa to neodrazilo. Od 3. mesiaca má opakované, časté bronchitídy. Počas akútnej bronchitídy dostával spreje Ventolin a Flixotide, sirupy Mucosolvan alebo Solmucol. Od jeho 16. mesiaca prešiel na Montelucast a Zodac.
Prekonal ako 6 mesačný norovírus a ešte nejaký hnačkovací a zvracací vírus v 13. mesiaci života. Bral 4 ATB - Sumamed 2x, Suprax, Cefzil. Má pokazené všetky zuby a 2 stomatológovia sa nezávisle na sebe zhodli, že príčina nie je v hygiene, ani v stravovacích návykoch.

V júni mu brali krvi, výsledky: transglutaminaza neg., antiendomýzium neg., AGA IgA 16,4; AGA IgG 14,39; anti-milk IgG 23,47; anti-milk IgA 5,33. Na základe mierne zvýšených hodnôt antigliadínu podstúpil endoskopiu, kde lekárka konštatovala typický obraz celiatika (bulbus duodenua - výrazný dif. edém a ložiskový erytém sliznice). Histológia však celiakiu nepotvrdila. Lekárka tvrdila, že má reflux kvôli celiakii (tá sa napokon nepotvrdila). Predchádzajúca lekárka reflux ako možnú príčinu bronchitíd nepotvrdila.

Sme na bode nula. Neviem, prečo syn nechce jesť, prečo nepriberá a zaostáva aj v raste. Zatiaľ je skúšobne 3 týždne na bezlepkovej diéte, no nevidím zmenu, azda mu trochu spľaslo bruško. Potrebovala by som poradiť, ktorým smerom sa ubrať, či sa zamerať na príp. reflux alebo vyhodiť zo stravy kravské mlieko...Návštevu u novej gastroenterologičky máme až vo februári, nechcem preto zbytočne mrhať jeho časom.

Ďakujem.

MUDr. Jarmila Kabátová odpovedala:Dobrý deň. Výsledky, ktoré ste poslala neznamenajú celiakiu. Tiež ak nemá IgE BKM pozitívne, tak nemá alergiu na bielkovinu kravského mlieka.
Neskoro začal papať nemliečne príkrmy... aj preto má asi problémy s chudokrvnosťou. Materské mlieko po roku ako strava už nestačí. Výrazná kazivosť zubov môže súvisieť aj s nočným podávaním materského mlieka, ale aj s nedostatkom minerálov a D vitamínu...
Udávate, že prekonal norovírusovú a asi aj rotavírusovú infekciu ( asi nebol očkovaný proti rotavírusom..)..tieto infekcie veľmi ničia sliznicu čreva a majú aj vplyv na zhoršenie imunity..
Opakovane prekonáva zápaly priedušiek aj s obštrukčnou zložkou...čo je závažné.-preto je potrebné kompletné imunoalergologické vyšetrenie, zvážiť 24 hodinovú pH metriu eventuálne aj vyšetrenie chloridov v pote.
Sledovať hmotnosť a výšku dieťaťa- pri neprospievaní je vhodné aj endokrinologické vyšetrenie.
Kabátová

PREČÍTANÉ:
376x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
JanaGregor
VYTVORENÉ:
2020-09-30 15:26:18
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ