Lekár radí deťom

Na vaše otázky odpovedá:

 • MUDr. Jarmila Kabátová

  MUDr. Jarmila Kabátová

  spýtajte sa
 • Gastroenterologická ambulancia a ambulancia pre deti a dorast
  Jesenského 19, 921 01 Piešťany
  Mobil: +421 903 783 988
  E-mail: mudr.kabatova@gmail.com

Spýtajte sa

Má syn celiakiu alebo nemá?

Otázka: Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Synovi bola diagnostikovaná celiakia v roku 2017 (podľa Marsha, stupen I.) . V súčasnej situácii ambulancia pani doktorky funguje v obmedzenom režime. Už dvakrát sa nám presunul termín vyšetrenia. Posledný odber bol urobený v decembri minulého roka.
Hodnoty sú dobré, až na znížené hodnoty leukocytov (3,65 10x9/l). Na vyžiadanie mi poslala pani doktorka správu, v ktorej je napísané:
Ponechať na bezglutenovej strave ešte po dobu 6. mes., potom naplánovať expozíciu. Odporúčame uvoľniť preskripčné a indikačné obmedzenie na predpis bezgluténových potravín na dobu 6. mes. Po komunikácii mi pani doktorka oznámila, že už nemôže detská lekárka synovi predpisovať potraviny.
Ako to mám chápať? Máme mu nasadiť lepkové potraviny. Veď celiakia je celoživotné ochorenie.
Chcem sa opýtať, čo je expozícia, je nutná?
Syn pred diagnostikovaním celiakie bol v zlom stave. Začalo to zápchami a bolesťami, bruško mal nafúknuté, afty v pusinke, atopický ekzém. Neskôr prišli hnačky (už nič neudržal v sebe) a infekcia-takmer sme skončili v nemocnici. Bol podvýživený, krvný obraz bol zlý. Na imunológii mu z krvi diagnostikovali celiakiu. Následne na gastroenterologickej ambulancii z odobratých vzoriek z čreva mu tiež potvrdili celiakiu. V súčasnosti sa mu ojedinele urobia afty, ale je čulý, z jedením nemáme žiaden problém. Bojíme sa, aby sa nedostal opäť do stavu ako predtým.
Ďakujem za odpoveď.

PREČÍTANÉ:
709x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
KatarínaKatarína
VYTVORENÉ:
2021-02-22 16:02:24
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  18:46 13.9.2021

  Dobrý den, máte pravdu, celiakia je celoživotné ochorenie, ak bola diagnostikovaná správne a bezlepková diéta zabrala, črevo sa vráti do pôvodného stavu (klky vyrastú) a aj hodnoty protilátok pri správnom dodržiavaní bezlepkovej diéty sa upravia. Nie je dôvod prechádzať na lepkovú stravu.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ