DISKUSNÉ FÓRUM

Otázky do pléna

otázočka

Ahojte, mám zistenú celiakiu teraz mám 4 mesačného synčeka. Chcela by som sa opýtať kedy je vhodné mu začať podávať potraviny s obsahom lepku?

PREČÍTANÉ:
1974x
REAKCIÍ:
6
VYTVORIL:
dugovakatarina
VYTVORENÉ:
2012-02-02 05:00:00
 • napísal:
  používateľ:
  lubicaf
  pridané:
  11:02 2.2.2012

  Ahoj, toto je otázka pre lekára, čo ja nie som, ale niekde som čítala, že najskôr po 1. roku.

 • napísal:
  používateľ:
  dugovakatarina
  pridané:
  20:52 2.2.2012

  Viem, ale jedna doktorka mi kázala prikrmovať lepkom aby si dieťa zvyklo na lepok....

 • napísal:
  používateľ:
  wawa01
  pridané:
  21:58 2.2.2012

  Určite nie od roka, najnovšie výskumy hovoria o tom že lepok by sa mal podať najneskôr do ukončeného 7. mesiaca. Ideálne je ak je dieťa stále kojené aj po podaní lepku. Vtedy sa znižuje riziko celiakie.

 • napísal:
  používateľ:
  majklv
  pridané:
  14:08 3.2.2012

  Ahoj, ozvala si sa v správnom čase. Posledný rok - dva znie odporúčanie pridávať lepok v 4-6 mesiaci, počas výlučného dojčenia. Pozri si staršie články, myslím že Miloš zverejnil link na rozhovor s MUDr. Pekárkovou na TA3, kde o tom hovorila. Lekári to nazývajú "imunologické okno", alebo "okno tolerancie". Kedže je to nová informácia, niektorí detský lekári o tom už počuli, napr. nám na podrobné otázky ako je presné dávkovanie, intervaly podávanie, forma lepku odpovedať príliš nevedeli. Mám o téme 2 A4 v harcopy, skúsim to nascanovať a poprosiť Miloša, aby to zavesil na server. Prípadne mi pošli e-mailovú adresu a pošlem ti scan priamo. Držím palce, nech synček rastie ako z vody.

 • napísal:
  používateľ:
  dugovakatarina
  pridané:
  16:17 3.2.2012

  Ahoj, synček ( Daliborko) je od narodenia na umelej výžive nepodarilo sa mi ho kojiť. Prosím ťa ak sa ti bude dať tak mi to pošli na mail : dugovakatarina@zoznam.sk

 • napísal:
  používateľ:
  Afro
  pridané:
  15:17 10.2.2012

  Určitě v 6.měsíci!Já to konzultovala s MUDr.Utěšeným (specialista na celiakii dětský lékař z Brna)podle nejnovějších výzkumů je nejlepší podávat dítěti lepek už v 6.mesíci aby si organismus na něj zvykl,protože v případě oddálení až třeba na rok může být pak dítko na lepek alergické.A ve 2.letech se doporučuje vzít krev na vyšetření na celiakii v případě problémů i dříve.Já malému podávala dle doporučení od 6.měsíce.Jinak v prosinci jsem nechala synovi udělat geneticjé vyšetření na celiakii v Praze(výsledek pozitivní jako já)V lednu jsem nechala udělat krevní testy na Celiakii(endomysium,transglutaminaza atd.)a výsledek negativní,tak jsem ráda že malej je zdravej.Riziko gen.zátěže se uvádí ve 20%.Takže být vámi dětem nechám udělat genetiku a ve dvou letech vzít krev na celiakii.Jinak držím palce:-)

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ