DISKUSNÉ FÓRUM

Otázky do pléna

co je pravda?

ahojte,chcem sa spytat,ze comu mam verit,ak sa pise ze mi nesmieme pouzivat vyrobky obsahujuce glutaman sodny.Mam nove vydanie casopisu Celiatica a su tu napr.povolene Slovakia chipsy Zbojnicky spiz a obsahuju glutaman sodny.Tak v tom nemam jasno.Mozme al.nemozme glutaman sodny?Vdaka za radu :)))

PREČÍTANÉ:
2983x
REAKCIÍ:
4
VYTVORIL:
alex1983
VYTVORENÉ:
2009-12-11 04:00:00
  • napísal:
    používateľ:
    mima3
    pridané:
    23:13 12.12.2009

    Ahoj. Vyrobcovia maju povolenu hranicu obsahu gliadinu vo vyrobkoch, tak ju niektori aj vyuzivaju. My sme vsetci traja bezlepkaci a vobec nekupujeme vyrobky, kde je glutaman sodny. Ked vidim v zlozeni E 621, tak ten vyrobok pekne vratim do regala. Za tie krce a bolesti to naozaj nestoji .Nam ten glutaman naozaj skodi. A nielen nam celatikom ale vsetkym. len ostatni nemaju tak citlive crevka, ze by to hned pocitili. Ved, co uz su to len za vyborne potraviny, ked ich musia dochucovat umelinami.ako keby neexistovali prirodne bylinky a korenia. Chcu stale nieco vylepsovat a pritom to len zhorsuju.

  • napísal:
    používateľ:
    azalka
    pridané:
    15:49 14.12.2009

    chcem len podotknut, ze glutaman a gliadin su 2 odlisne latky.

  • napísal:
    používateľ:
    mima3
    pridané:
    21:55 9.1.2010

    "azalka " ja viem ze glutaman a gliadin su dve odlisne latky. pa

  • napísal:
    používateľ:
    Sisa98
    pridané:
    19:18 19.1.2010

    Glutaman sodný sa používa v potravinárskom priemysle ako dochucovadlo a prostriedok na zvýrazňovanie chuti pod označením E 621. Používa sa hlavne v instantných polievkach a omáčkach, v niektorých koreninách, ochucovadlách, ale aj v mrazených mäsových a zeleninových výrobkoch. Široké uplatnenie má v ázijskej kuchyni. Glutaman sodný aktivuje chuťové receptory jednej z piatich základných chutí - umami. Prirodzene sa vyrába ľubovoľnými procesmi, pri ktorých dochádza k štiepeniu bielkovín (sušenie, fermentácia, zrenie či pomalé varenie) alebo zo sušených rias. Priemyselne sa čistý glutaman sodný najčastejšie vyrába z hydrolyzátu kvasiniek pestovaných na substrátoch obsahujúcich škrob (najmä zemiaky, múka, cukrová repa, melasa...). Získaná zmes aminokyselín sa delí a čistá kyselina glutámová sa čiastočne zbavuje kyslosti (neutralizuje) hydroxidom sodným. Keďže sa priemyselne vyrába z hydrolyzátu kvasiniek pestovaných na substrátoch obsahujúcich škrob napr. múka- môže oobsahovať stopy lepku a preto je E621 medzi éčkami, ktoré môžu obsahovať stopy lepku.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ