DISKUSNÉ FÓRUM

Rôzne

tak

Ad 1. Mam celiakia + alergiu na bielkoviny kravskeho mlieka. Keď som doma, všetko je celkom fajn ale problém nastáva keď som v Bratislave (nakoľko tu študujem).
Najprv som bol práveže predpokladal, že väčšie mesto, viac možností.. Zatiaľ som sa ale čo sa týka Bratislavy nedozvedel ani o jednej normálnej reštaurácii. Bol som na Obchodnej v City vegetarian a tam mi s prepacenim debilko povedal, že áno, máme bezlepkové. Zjedol som to a potom sa ho pre istotu pýtam... čím to zahusťujete, ako to dochucujete atď. a on... sóójová omáčka. vrávím, že asi tak 99% sojovych omacok obsahuje lepok.. a on,, aaah však som je tam nedal veľa.. // áno ja viem, nie som vobec sám, a už ani náhodou nad tým neplačem..
NAOPAK. ak vám niečo hovorí ochrana spotrebiteľa a s tým spojená legislatíva a vôbec, tak vás napadne niečo úplne iné. porušenie zákona atď atď.
to je ale iba kvapka v mori.
pretože nasleduje katastrofické označovanie zloženia výrobkov, nízke povedomie čo sa týka celiakie, úbohá legislatíva, slabé sankcie. Najväčším prekvapením, je to, že neexistuje celoslovenská asociácia/združenie celiatikov, ktorá by podnecovala legislatívne návrhy atď.
Áno viem, ľahko sa hovorí. Áno som mladý. Sedliacky rozum ale nepustí.
Ako alergén alebo škodlivá látka sa na oveľa viac výrobkoch objavuje napr. arašidy. Prečo nie lepok??
Celá tento problém je upravený množstvom zákonov a vyhlášiek. Ochrana spotrebiteľa, potravinárske vyhlášky atď atď..
Neistota pri nakupovaní výrobkov podľa zloženia? Jediné riešenie - stanovenie maximálnej miery lepku na určité množstvo výrobku a výslovné uvedenie skutočnosti, či ten ktorý výrobok buď JE alebo NIE je vhodný pre celiatikov!!! (a nie informácie ako napr. na Racio kukuričných chlebíčkoch - označené ako bezlepková potravina a na druhej strane uvedené - môže obsahovať lepok.)

Teda, ľudia, vy si možno až tak úplne asi ani neuvedomujete že v takom prípade ako našom je v jednote sila!! (znie to možno smiešne ale predsa...) A nie každý doma sám vyplakávať, že bol som v reštaurácii a povedali mi že to môžem, ja som to spapkal a si mi potom s toho bolo zle!! NIE, vylez a sťažuj sa na správnom mieste a efektívne.

Ďalej, budem veľmi rád ak sa nietko z Bratislavy, resp. Martina - celiatik a najlepšie celiatik s alergiou na kravske mlieko ozve (na martin0sukup@yahoo.com). Myslím si, že sa máme určite o čom baviť. Som naozaj otvorený všetkému, určite nie hamblivý:) a každé stretnutie by mńa aj teba/Vás posunulo ďalej.

Neviete niekto o naozaj kvalitnej a zaručnej bezlepkovej reštaurácii, obchode, pekárnu v BRATISLAVE?? niečo poriadne tu musí existovať....

Bol by som takisto rád ak by sa ozval právnik/právnička, resp. kto do toho vidí aby sme to mohli posunúť ďalej. Študujem právo a praxujem v BA. Ďakujem.

Verím, že toto bol s mojej strany iba začiatok.

Chcem všetkých ľudom trpiacich touto chorobou len a len povzbudiť a upozorniť ich na to že táto choroba je CELOŽIVOTNÁ a teda je viac ako rozumné ZMENIŤ celú našu situáciu.

Ďakujem. :D

PREČÍTANÉ:
1178x
REAKCIÍ:
0
VYTVORIL:
jajo
VYTVORENÉ:
2007-03-03 17:11:15
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ