DISKUSNÉ FÓRUM

Povolené/nepovolené výrobky (potraviny)

A čo Tátárska?

Ahojte všetci! Prosím vie mi niekto povedať či môžeme tatársku omáčku a od akého výrobcu. Okrem celiakii mi zistili i intoleranciu laktózy. Na zložení som však žiadny lepok nenašla, ani mlieko, iba saromex ? a kyselinu mliečnu. Poraďte! Díky.

PREČÍTANÉ:
7479x
REAKCIÍ:
6
VYTVORIL:
erika.cvm
VYTVORENÉ:
2008-07-23 17:27:37
  • napísal:
    používateľ:
    luciasm
    pridané:
    08:14 24.7.2008

    Kopírujem zo zoznamu bezlepkových výrobkov: Značka Hellmann´s - výrobky prirodzene bezlepkové: -majonéza -majonéza light -tatarská omáčka -tatarská omáčka light -yofresh -horčica dijonnaise -dressingy (5 druhov) -plnotučná a kremžská horčica -grilovacie omáčky grilling (4 druhy) - kečupy (3 druhy)

  • napísal:
    používateľ:
    erika.cvm
    pridané:
    10:38 24.7.2008

    Dnes so dostala nasledovný mail od výrobcu Doma, ktorý vyrába tatarky predávané v COOP Jednote. Nakoľko obsahuje zaujímavé informácie, chcem sa s Vami o ne podeliť: Glutén (lepok) a laktóza patria k alergénom a z toho dôvodu sme povinní, v prípade, že ich výrobok obsahuje, uvádzať ich na etikete výrobku. V Tatárskej omáčke COOP Jednota Štandard sa nenachádza ani lepok ani laktóza. Škrob, ktorý používame do výrobku je kukuričný, čiže neobsahuje lepok, a kyselina mliečna slúži ako regulátor kyslosti. Je to chemická látka a s mliekom nemá nič spoločné, iba ten názov. Saromex je súčasťou zeleninovej zmesi, ktorú nakupujeme od iného výrobcu. V našom výrobku sa ho nachádza veľmi malé množstvo, vzhľadom na to, koľko jej dávame do tatárskej omáčky. Biela farba tatárske omáčky je spôsobená tým, že na výrobu používame celé vajcia (nie iba žĺtok). Vajíčka sa emulgujú s olejom a vodou a vzniknutá emulzia je biela. Ako som už spomenula hore, keby sme použili do výrobku mlieko, muselo by to byť na etikete uvedené. Prajem Vám pekný deň. S pozdravom Ing. Marie Tormová, manažér kvality DOMA, a.s. tel : +421 51 7093 120 fax: +421 51 7093 101 mobil : +421 904 888 103 e-mail : tormova@doma.eu

  • napísal:
    používateľ:
    dominikakoll
    pridané:
    20:39 2.8.2009

    Ja mam aj celiakiu aj laktoznu intoleranciu. Momentalne kupujem hellman's. posledne dva tyzdne vsak mam z toho mierne problemy. treba ju spotrebovat do dvoch dni od otvorenia inak vas riadne dokaze prehnat. treba sin a to davat pozor.

  • napísal:
    používateľ:
    Bibina
    pridané:
    13:44 6.8.2009

    Ahojte Tak ja teraz neviem. Mám pred sebou tatársku omáčku od DOMA. Dosť ma zarazilo, že je tu písané o alergénoch: tento výrobok obsahuje vajcia,horčicu a môže obsahovať aj stopy lepku,prečo je teda bzlpková???? Darmo je tam písaný kukur.škrob je tam aj worcestrová omáčka a tá može byť lepková. Vyvedie ma niekto z omylu???? bibi

  • napísal:
    používateľ:
    Glosterka
    pridané:
    13:05 8.8.2010

    Ahojte všetci celiatici a intoleráči! Práve v týždni som volala s fa Palma Group Bratislava a potvrdili mi, že ich majonéza (všetky druhy) sú vhodné pre celiatikov a aj pre ľudí s intoleranciou laktózy a alergiou na BKM. Tu sú ich výrobky: www.palmagroup.eu/?nase-produkty&kategoria=gurme Prajem Vám veselé maškrtenie bez obáv! ;)

  • napísal:
    používateľ:
    Glosterka
    pridané:
    13:12 8.8.2010

    Bibina, rada Ti objasním ako je to so zložením výrobkov a s uvedením alergénov na mnohých výrobkoch. Nie je Ti jasné, keď si na majonéze DOMA našla toto: "tento výrobok obsahuje vajcia,horčicu a môže obsahovať aj stopy lepku..." Keď je od výrobcu, príp. aj na zložení uvedené, že je bezlepková, mala by aj bezlekovou byť!!!? Ako to teda je? Tu Ti to vysvetlím, aj ostatným, ktorí tomu nerozumejú: Mnohé výrobky majú na obale uvedenú poznámku, ktorá sa zvyčajne nachádza hneď za zložením výrobku. Je napísaná veľkým zvýrazneným písmom. Napr. MÔŽE OBSAHOVAŤ STOPY SÓJE, MLIEKA A LIESKOVÝCH JADIER. Neznamená to však, ŽE ICH TIETO VÝROBKY AJ OBSAHUJÚ! Nebojte sa, môžte ich bez obáv jesť! Jedná sa o uvedené alergény, ktoré sa môžu do výrobku dostať, pretože sa vyskytujú vo výrobných priestoroch alebo u dodávateľov surovín pre výrobcu, ale priamo do výrobku sa nepridávajú. Povinnosťou výrobcu je uvádzať na obale výrobku všetky alergény, s ktorými prichádza pri výrobe do styku. Takže pokiaľ priamo v zložení nemáš uvedené, že je tam lepok, tak tento výrobok môžeš jesť skutočne bez obáv. ;) Poznámka, ktorá je uvedená za zložením výrobku je každý výrobca povinný uvádzať zo zákona.

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ