DISKUSNÉ FÓRUM

Celiakia

Celiakia

Mam 37 rokov a zistili mi Celiakiu začiatočné štádium,teda som nováčik.Chcela by som vedieť čo môžem a čo nie,aké koreniny,jogurty,masla,vody,smotany môžem,mam nárok nejaký príspevok alebo na ZŤP.Ďakujem!!!

PREČÍTANÉ:
1526x
REAKCIÍ:
4
VYTVORIL:
katka37
VYTVORENÉ:
2014-09-26 16:50:30
 • napísal:
  používateľ:
  zuzanab
  pridané:
  12:08 8.10.2014

  Dobrý den, na tieto vaše otázky tu máme sekciu vhodné/nevhodné potraviny, vo všeobecnosti platí čítať zloženie, nevhodné sú s obsahom pšenice, pšeničného sladu atd.... Podľa platnej novely by každý výrobok mal mať vyznačené alergény, teda ak výrobok obsahuje lepok, malo by to tam byť uvedené. Veľa výrobcov to aj hrubým písmom zvýrazňuje. Zo začiatku vám to zaberie veľa času, kým naštudujete potraviny ktoré často používate, ale časom sa to bude dať zvládnuť, nie je to také hrozné ako to na prvý pohľad vyzerá. Je rozdiel napríklad aj v kečupe, lebo sú značky ktoré lepok obsahujú a iné zase nie, to isté horčica, párky a iné výrobky, tak si treba dávať pozor. Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny si treba podať žiadosť na posúdenie zdravotného stavu a tiež žiadosť o ZŤP preukaz, je možné dostávať aj príspevok na stravovanie, je tam ale potrebné splniť príjmové kritérium. Všetky informácie nájdete na tejto našej stránke, treba si k tomu sadnúť a nejaký čas tomu venovať, je toho veľa na začiatok, ale časom do toho prídete, držíme palce :)

 • napísal:
  používateľ:
  rescue01
  pridané:
  09:25 1.7.2018

  Tak hlavne si davate pozor aby nepísali ked ste držitelom preukazu ZŤP klámstva lekárskéj správe naleze nebo budu ovás také písat klamstva čo neje pravda pošpinia vašu čest budu vás považovat za retardovanou osôbou nebudu vám verit a zle zaobchadzanie od lekárou sváma pozor na to takže viem to mám stím prax to to je riziko ked máte preukaz ZŤP

 • napísal:
  používateľ:
  Di-Diana
  pridané:
  13:34 19.7.2018

  mám rovnaký problém, človek si len tak funguje ako obyčajne a zrazu ani nevie ako zistí,že ma celiakiu..bohužiaľ toto je aj môj prípad, hneď som sa o tom dozvedela začala som si o nej vyhľadávať čo najviac informácii..Všetky môžné stránky som prešla, čítala všetko čo sa dalo..Tuším že som začala týmto: https://onlinelekaren.sk/zivot-bez-muky-ako-sa-vyrovnat-s-celiakiou/ a potom mnohými inými..či už to bolo ohľadom toho čo napísali lekári a podobne..Hlavné je informovať sa..

 • napísal:
  používateľ:
  Domci
  pridané:
  18:41 29.1.2020

  Dobrý deň. Asi tak pred rokom mi zistili celiaku diétu dodrzavam nejem ani pečivo ani nič vo súvisí s múkou atď... No len nechápem prečo mavam hocikedy také kŕče, tlaky v bruchu ktoré trvajú chvíľku potom prestanú, býva to vecsinou ráno keď sa zobudím alebo v noci ale aj v priebehu dna, je mi to už dosť nepríjemné lebo chodím ako každý do prace a chcem normálne fungovať a nie aby a každú chvíľu len tak začalo bolieť brucho... Keby bolo možné poprosila bych o radu ako mam začať s týmto bojovať :(, ďakujem

Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ